Polecany post

Błyskawiczne Muszelki z Warzywami

Ten przepis,  to coś w sam raz dla zapracowanych miłośników dobrej kuchni...  Makaron, warzywa i sos pomidorowy,  tyle bowiem wystarc...

28 maja 2012

Kuchnia egipska

Kultura Egiptu posiada mnóstwo aspektów wspólnych z kuchniami innych państw Bliskiego Wschodu. 
Dania egipskie możemy nazwać również specjałami takich państw jako Liban, Iran czy Turcja.

Egipcjanie są bardzo religijni, Islam oraz Koran określają obowiązujące zakazy dotyczące spożywania posiłków. Mieszkańcy Egiptu nie spożywają wieprzowiny i napojów alkoholowych. Głównymi elementami kuchni egipskiej jest soczewica, groch, baranina, fasola oraz chleb, nieraz przyrzadza się również kurczaki i gołębie. 
Egipcjanie konsumują posiłki z reguły w gronie bliskich i przyjaciół. Popularne dania to tahina (pasta sezamowa), kebab, falafel (klopsiki ze zmielonej fasoli), hamam (faszerowany gołąb), ful (gotowana fasola), molokhiyya (zupa z liści rośliny przypominającej szpinak) oraz baba ghanug (tanina z dodatkiem startych bakłażanów).
Mieszkańcy Egiptu regularnie popijają herbatę oraz kawę. Napoje te są z reguły gorliwie słodzone. Herbatę serwuje się z dodatkiej zielonej mięty a kawę z kardamonem oraz cynamonem. Sporą renomą cieszy się tzw. kawa po turecku. Serwuje się ją w filigranowych filiżankach, zapełnionych w połowie fusami.
Pośród znanych napoi możemy wyróżnić kakadeh (czerwony napar z kwiatów malwy sudańskiej), ifra (napar ziołowy z cynamonem), helba (napar ziołowy z kozieradki), sahlab (gęsty napój z mleka z marantą, orzechami i cynamonem) oraz yansun (napar ziołowy z anyżku). Popularne soki to limun (sok z cytryny), manga (sok z mango), asab (sok z trzciny cukrowej), bortuaal (sok z pomarańczy) oraz guafa (sok z guawy).
Egipcjanie nie spożywają napojów alkoholowych, ale można je kupić w hotelach i restauracjach przeznaczonych dla turystów. Z popularniejszych piw należy wymienić Saqqara, Stella Export i Stella Premium, natomiast z win Cru des Ptolemees i Omar Khayyam.
Mieszkańcy Egiptu ubóstwiają łakocie a najbardziej znanym deserem jest baklawa, francuskie ciasto z syropem oraz tłuczonymi pistacjami. Oprócz baklawy warto wymienić konfa (pieczona ubita piana z serem lub kremem), Roz Bi-laban (kremowy pudding ryżowy z migdałami i orzeszkami pistacjowymi), basbusa (kaszka manna nasączona miodem, posypana orzechami) oraz Om Ali (pudding z dodatkiem orzechów, rodzynek, kokosa i mleka).